VÍZOVÉ POVINNOSTI
Občania Slovenskej republiky pri turistickom pobyte nepresahujúcom 30 dní si nepotrebujú vybavovať pred odchodom na dovolenku žiadne vstupné víza. Tieto im budú udelené po prílete do krajiny na letisku. Podmienkou je platný cestovný pas, ktorého platnosť je ešte minimálne 6 mesiacov. Na tieto turistické víza môže občan navštíviť krajinu viac krát v roku, pričom doba pobytu počas šiestich mesiacov nesmie presiahnuť 90 dní. Na udelenie turistických víz nie je právny nárok. Štátni príslušníci iných krajín si musia vízové povinnosti overiť na ministerstve zahraničných vecí svojej krajiny.
ZDRAVOTNÉ ODPORÚČANIA
Pri pobyte v štandardných turistických destináciách nie je potrebné žiadne špeciálne očkovanie.
Odporúča sa očkovanie proti žltačke a tetanu. Proti hmyzu je vhodné pribaliť repelentný prípravok s obsahom látky DEET, (v Thajsku bežne dostupný).
BEZPEČNOSŤ
Thajsko je jednou z najbezpečnejších krajín Ázie. Je to vplyvom budhizmu ako aj vojenskej vlády. To však neznamená, že kriminalita tam neexistuje. Tak ako ste opatrní doma, je potrebné byť aj na dovolenke. Vhodné je so sebou nosiť len kópiu pasu (stačí aj v banke pri výmene peňazí) a dávať si pozor na osobné veci ak ste na ulici.
PLATBY
Platiť je možné len v miestnej mene THB (Bath). Eurá si vymeníte kdekoľvek v zmenárni, alebo banke. Za platbu kartou si zvyčajne obchodníci účtujú prirážku 3%, preto je výhodnejšie využiť celkom slušnú sieť bankomatov na výber miestnej meny. Zvyšné bathy vám bez problémov pri odlete vymenia na letisku na eurá (uschovajte si zmenárenský lístok z nákupu bathov).
PITNÁ VODA
Voda z vodovodných kohútikov nie je pitná a jej kvalita je rozdielna podľa zdroja. Aj keď nie je mikrobiálne znečistená ako napríklad v Egypte, je vhodná len na osobnú hygienu. Pre čistenie zubov tiež radšej použite vodu balenú alebo filtrovanú.
POČASIE
To, že v letnom období je Thajsku obdobie dažďov nie je celkom pravda pre juhovýchodnú časť Thajska, kde sú známe ostrovy Koh Samui, Koh Phangan a Koh Tao. Občasný krátkodobý dážď príjemne schladí a osvieži. Kým si na krytej terase vychutnáte pohár oroseného drinku či šalát z morských plodov, už svieti slnko.
ČO SI NEZABUDNÚŤ ZBALIŤ
Do príručnej batožiny si vezmite niečo s dlhým rukávom (mikinu, košeľu). Oceníte to v klimatizovaných dopravných prostriedkoch.
Podmienka vstupu do chrámov:
– muži dlhé (tenké) nohavice
– ženy šatka alebo dlhá sukňa (nohavice, tepláky), tričko s rukávmi, nie na ramienka – dlhý rukáv, alebo šatku cez plecia
– plná obuv (botasky), nie plážové šľapky
NA ČO SI DAŤ POZOR
Nikdy sa nesmiete znevažujúco vyjadrovať o kráľovskej rodine a hanobiť budhistické symboly.
Nikdy sa nesmiete dotknúť hlavy thajca a ani dieťaťa.
Špičky chodidiel nikdy nesmú smerovať k obrazu či oltáriku Budhu.
Nikdy neverte thajskej dievčine, že ste ten pravý a jediný. Pravý možno, jediný určite nie.
Nikdy nič neriešte krikom. Nevyriešite, a sťažíte si situáciu. Ste v krajine úsmevov.
Je zakázaný vývoz sošiek Budhu väčších ako 12 cm a predmetov s thajskou vlajkou.
Ak nie ste skúsený vodič, namiesto požičania skútra využite služby miestnych taxikárov. Cenu si dohodnite vopred alebo žiadajte zapnúť taxameter! Pozor, aby s vami nekrúžil dookola.
STRAVOVANIE
Rozmanitosť thajskej kuchyne je to, čo vašej dovolenke dá iný level. Nemusíte sa obávať jesť na ulici. V zásade ak tam jedia thajci, kľudne sa pridajte. Miestne gazdinky varia zásadne z čerstvých potravín, lebo ináč by ich pouličná kuchyňa rýchlo skončila. Predsa aj tu je namieste určitá dávka opatrnosti a ak sa vám niečo nezdá, presuňte sa k vedľajšiemu stánku.
Pripravte sa na to, že Thajská kuchyňa je veľmi pikantná. Ak vám povedia „a little bit“ ( angl. trochu), verte tomu, že vaše ústa budú v plameni. Ak je to vaša šálka kávy, máte vyhraté. Ináč odporúčame pýtať „maj phet“ neštipľavé.
Hlavnou zložkou jedál je ryža, cestoviny a zelenina na rôzne spôsoby s kuracím či bravčovým mäsom, ryby a plody mora.
Na osvieženie je výborný ovocný šejk, čo je rozmixovaná ľadová drť s mliekom a rôznym ovocím. Za bežné jedlo zaplatíte od 1,30 € do cca 4,-€.